- DL size (110x220mm)
- Made from mediumweight 100gsm paper
- Window size of 39x93mm
- Window position 19mm in from LHS, 18mm up
- Peel and seal closure - peel away the release tape from the flap to reveal a strip of gum and press down to form an instant bond
- Wallet envelope type, therefore the flap is on the long edge of the envelope
- Blue opaque interior
- PEFC™ certified - products are independently certified and can demonstrate their commitment to sustainable development and corporate social responsibility
- Pack of 500 envelopes
<
>
5 Star DL Window Wallet Envelope Peel and Seal 100gsm 220x110mm White (Pack of 500) 906608
42 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: TD7631371 Stock Available
-
Product Code: SV4284026 Stock Available
-
Product Code: FS63857490 Stock Available
-
Product Code: FS90659450 Stock Available
-
Product Code: PP000206917 Stock Available
-
Product Code: KF340422316 Stock Available
-
Product Code: JD9328920 Stock Available
-
Product Code: HT15127266 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | DL |
| Closure | Peel & Seal |
| Dimensions | 110x220mm |
| Flap Position | Long Edge |
| Envelope Grade | Medium Weight |
| Material | Paper |
| Gusset | No Gusset |
| Grammage | 100gsm |
| Manufacturer | The OT Group |
| Window Position | 19mm in from LHS, 18mm up |
| Window Size | 39x93mm |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Other Envelopes |
Description
5 Star™ Office white DL envelopes. These envelopes are PEFC™ certified and have a blue opaque interior for security. They also feature a window which allows you to clearly display the address of your correspondent. Made from 100gsm paper, these envelopes are mediumweight and perfect for everyday use. This pack contains 500 envelopes.
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
