- Supplied complete with compressor bar
- Laminate/ POB
- Adhesive label
- Accredited FSC certification
- Slotted covers provide added file stability
- Reinforced bottom edge for greater durability
- Finger hole for easy retrieval from shelves
<
>
5 Star Lever Arch File A4 70mm Spine Yellow (Pack of 10) 423733
124 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: HTST1162977 Stock Available
-
Product Code: FS423695233 Stock Available
-
Product Code: FS297498159 Stock Available
-
Product Code: FS2962044121 Stock Available
-
Product Code: FS2966382038 Stock Available
-
Product Code: SKU-104361Stock is Available
-
Product Code: BC10112467 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Size | A4 |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Yellow |
| Dimensions | 70x318x290mm |
| Capacity | 70mm - approx. 560 Sheets |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Recycled Percentage | 75% |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 70mm |
| Material | Paper On Board |
| Laminated | No |
| Manufacturer | The OT Group |
| Spine Width | 70mm Spine |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Lever arch files with a brightly coloured paper covering over a high quality board. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. Spine label for easy identification of contents. 70mm spine width. A4. Yellow. Packed 10.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
