- 5 Star™ Office lever arch file made of high quality board with a paper covering for a professional finish
- Laminate/ POB
- Adhesive label
- Accredited FSC certification
- Supplied complete with compressor bar
- Slotted covers provide added file stability
- Reinforced bottom edge for greater durability
- Size: A4, 70mm
<
>
5 Star Lever Arch File A4 70mm Spine Green (Pack of 10) 423725
93 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: FS423733124 Stock Available
-
Product Code: FS42371750 Stock Available
-
Product Code: FS42370957 Stock Available
-
Product Code: FS297498161 Stock Available
-
Product Code: FS2962044121 Stock Available
-
Product Code: FS2966382038 Stock Available
-
Product Code: SKU-104361Stock is Available
-
Product Code: BC10112467 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | A4 |
| File Colour | Green |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 70x318x290mm |
| Capacity | 70mm - approx. 560 Sheets |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Recycled Percentage | 75% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Mechanism Size | 70mm |
| Orientation | Portrait |
| Material | Paper On Board |
| Manufacturer | The OT Group |
| Laminated | No |
| Spine Width | 70mm Spine |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Lever arch files with a brightly coloured paper covering over a high quality board. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. Spine label for easy identification of contents. 70mm spine width. A4. Green. Packed 10.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
