- Grey cloud effect paper over strengthened board, for a durable file
- Laminate/ POB
- Adhesive label
- Accredited FSC certification
- Comes with compressor for added security
- Reinforced bottom edge to avoid scuffs and for greater durability
- Finger hole for easy retrieval from shelf
<
>
5 Star Lever Arch File Foolscap 70mm Spine 70mm Spine (Pack of 10) 29748X
Stock is Available
People who bought this also bought
-
Product Code: KF0122820008 Stock Available
-
Product Code: KF04580Stock is Available
-
Product Code: KF27001Stock is Available
-
Product Code: KF0151810668 Stock Available
-
Product Code: SKU-154403Stock is Available
-
Product Code: KF26032423 Stock Available
-
Product Code: KF3406528 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Size | Foolscap |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Cloudy Grey |
| Dimensions | 70x364x296mm |
| Capacity | 560 Sheets |
| Recycled Percentage | Greater than 50% |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 70mm |
| Material | Paper On Board |
| Manufacturer | The OT Group |
| Laminated | No |
| Weight | 440g |
| Spine Width | 70mm Spine |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Lever arch files with a cloud effect paper covering over a high quality board. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. Spine label for easy identification of contents. 70mm spine width. Foolscap. Packed 10.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
