- Supplied complete with compressor bar
- Laminate/ POB
- Adhesive label
- Accredited FSC certification
- Slotted covers provide added file stability
- Reinforced bottom edge for greater durability
- Finger hole for easy retrieval from shelves
<
>
5 Star Lever Arch File Foolscap 70mm Spine Red (Pack of 10) 332888
86 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: HTST1163211 Stock Available
-
Product Code: FS295179Stock is Available
-
Product Code: FS33287X5 Stock Available
-
Product Code: ES450134583 Stock Available
-
Product Code: 28753ACStock is Available
-
Product Code: FS2966382553 Stock Available
-
Product Code: BR000062 Stock Available
-
Product Code: BC1000212418 Stock Available
-
Product Code: BC10111816 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Size | Foolscap |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Red |
| Dimensions | 70x364x296mm |
| Capacity | 70mm - approx. 560 Sheets |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Recycled Percentage | 75% |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 70mm |
| Material | Paper On Board |
| Laminated | No |
| Manufacturer | The OT Group |
| Spine Width | 70mm Spine |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Lever arch files with a brightly coloured paper covering over a high quality board. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. Spine label for easy identification of contents. 70mm spine width. Foolscap. Red. Packed 10.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
