- Premium quality lever arch files with a plastic covering for increased durability
- New finish on plastic covering
- Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability
- Slotted covers provide added file stability when in use
- Supplied complete with compressor bar
- 70mm spine width
- Foolscap
- Green
<
>
5 Star Premium Lever Arch File Foolscap 70mm Spine Polypropylene Green (Pack of 10) 913225
33 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: HTST1163127 Stock Available
-
Product Code: FS9132098 Stock Available
-
Product Code: FS91318733 Stock Available
-
Product Code: FS42373316 Stock Available
-
Product Code: 3M87123868 Stock Available
-
Product Code: KF216652352 Stock Available
-
Product Code: AV00205202 Stock Available
-
Product Code: KF2002791 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | 70% Biodegradable |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Green |
| Dimensions | 70x364x296mm |
| Capacity | 560 Sheets |
| Manufacturer | VOW |
| Laminated | No |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 70mm |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Recycled Percentage | Greater than 50% |
| Material | PP On Board |
| Spine Width | 70mm Spine |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Premium quality lever arch files with a plastic covering for increased durability. New finish on plastic covering. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. 70mm spine width. Foolscap. Green. Packed 10.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
