- C4 size (324x229mm)
- Made from lightweight 90gsm paper
- Window size of 40x115mm
- Window position 25mm in from LHS, 213mm up
- Self seal closure - contains a strip of gum on each flap which when pressed together forms an instant bond
- Pocket envelope type, therefore the flap is on the short edge of the envelope
- 100% recycled
- Pack of 250 envelopes
<
>
5 Star Recycled C4 Window Pocket Envelope Self Seal 90gsm 324x229mm White (Pack of 250) 273254
Stock is Available
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C4 |
| Envelope Grade | Light Weight |
| Flap Position | Short Edge |
| Dimensions | 324x229mm |
| Closure | Self Seal |
| Manufacturer | The OT Group |
| Gusset | No Gusset |
| Grammage | 90gsm |
| Material | Paper |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Window Position | 25mm in from LHS, 213mm up |
| Window Size | 40x115mm |
Product Information
| Brand | 5 Star Eco |
| Type | Other Envelopes |
Description
Ecolabel 100 percent Recycled Business Window Envelope. White Pocket Envelopes. Quality 90gsm recycled envelopes. Opaqued interior keeps your post confidential. Size: C4 324x229mm. Press Seal. Window Size: 40x100mm. Window Position: 25mm in 213mm up. Packed 250.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
