- 12mm wide, 4m long
- High quality genuine Brother cassette
- Easily readable results
<
>
Brother Black On White Label Tape 12mm x 4m - TZER231
Stock is Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Label colour | Black on white |
| Tape type | TZe |
| Product colour | Black |
| Print technology | Thermal transfer |
| Country of origin | China |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | PT-1000\nGL-100\nGL-200\nPT-1000L\nPT-1005\nPT-1010\nPT-1010L\nPT-1080\nPT-1090\nPT-1290\nPT-1280VP\nPT-1750\nPT-1830\nPT-18R\nPT-1950\nPT-2100\nPT-2420PC\nPT-2430PC\nPT-2470\nPT-2480\nPT-2700VP\nPT-2730VP\nPT-7100\nPT-3600\nPT-7500VP\nPT-7600VP\nPT-9200DX\nPT-9400DX\nPT-9500PC\nPT-9700PC\nPT-9800PCN\nPT-D200VP\nPT-E100VP\nPT-E300VP\nPT-H300\nPT-H500\nPT-H75\nPT-P700\nPT-P750W\nRL-700S\nPT-P900W\nPT-P950NW\nPT-D800W\nPT-D210VP\nPT-D400\nPT-D450VP\nPT-D600VP\nPT-E110VP |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 4 m |
| Width | 69 mm |
| Depth | 19 mm |
| Height | 98 mm |
| Weight | 29 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Package weight | 40 g |
| Pallet gross height | 13.4 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 280 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 28 pc(s) |
| Pallet gross weight | 279.8 kg |
| Products per pallet | 5600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
