- 50mm width to clean entire print head
- Simple to use - just slot in the back of the printer
- Genuine Brother label roll that ensures high quality results
<
>
Brother CK1000 2M x 50mm Cleaning Cassette
Stock is Available
Product Details
General Information
| Product type | Printer cleaning cartridge |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Thermal transfer |
| Product colour | White |
| Tape width | 5.5 cm |
| Width | 65 mm |
| Depth | 79 mm |
| Height | 67 mm |
| Weight | 102 g |
| Package weight | 114 g |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Country of origin | Philippines |
| Master (outer) cases per pallet | 147 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Products per pallet | 4410 pc(s) |
| Pallet gross weight | 500.2 kg |
| Pallet gross height | 17.6 cm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
