- Each cartridge prints 325 A4 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Using Brother LC1100 original ink cartridges protects your printer warranty
<
>
Brother LC1100 Inkjet Cartridge CMY Multipack LC1100RBWBP
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Rainbow (Cyan, Magenta, Yellow) |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | MFC-5895CW\nMFC-6490CW\nMFC-490CW\nDCP-585CW\nDCP-6690CW\nDCPJ-715W\nMFC-5490CN\nMFC-6890CDW\nMFC-790CW\nDCP-395CN\nDCP-385C |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Colour ink page yield | 325 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| Width | 165 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 104 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 67 x 122 x 178 mm |
| Package weight | 153 g |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Products per pallet | 992 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 248 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 31 pc(s) |
| Pallet gross weight | 190.9 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Approximate page yield (A4, colour) | 325 pages |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
