- 18mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
<
>
Brother P-Touch TZe Lam Tape Cassette 18mm x 8m Black on Red Tape TZE441
5 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black/Red |
| Label colour | Black on red |
| Tape type | TZe |
| Product colour | Grey |
| Print technology | Thermal transfer |
| Country of origin | Philippines |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Laminated | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | PT-2100VP, PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-2730, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 23 mm |
| Depth | 68 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 51 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 285 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 265 mm |
| Package type | Blister |
| Package weight | 77 g |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 267 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 1.8 cm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
