- Wide non-slip platform
- Handrail for extra stability and to improve practicality (955mm above platform)
- Maximum load capacity of 300kg - Can hold 2 people at one time
- Mobile on both wheels (2 x 200mm) & castors (2 x 100mm)
- Wide profile treads with a non-slip surface (195 x 730mm)
- Lift out Handrails
- Strong box section base for extra strength and stability
<
>
Climb-It Work Platform Easy Slope 1200mm Platform 3 Tread Grey AHWPE1203GY
Stock is Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Steel |
| Dimensions | 920x1690x1705mm |
| Country of Origin | UK |
| Maximum Load | 300kg |
| Number Of Steps | 3 Tread |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Tread Size | 730x195mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Astro Pneu |
| Type | Work Platforms |
Description
These Climb-It® Easy Slope Work Platforms have a very large 1200mm platform
and lift out handrails on all sides.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
