- Oil and maintenance free for comfortable and eco-friendly shredding
- Energy saving with automatic stop after 30 minutes of inactivity
- Extremely quiet operation
- Concise and convenient control panel
- Electric Start / Stop & Automatic Forward / Reverse Functions
- High quality cutters made of composite steel (35 years warranty)
- Separate CD slot and waste container
<
>
Dahle 416 Professional Cross cut Shredder
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Dimensions (WxDxH) | 734x511x960mm |
| Cut Type | Cross Cut |
| Cutting Speed | 5.7 m/min |
| Country of Origin | Czech Republic |
| CD Shredding | Yes |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Also Shreds | Credit Cards/Paperclips |
| Bin Capacity | 160 Litres |
| Bin Style | Door / Pull Out |
| Run Time | 20 Minutes |
| Particle Size | 4x40mm |
| Manufacturer | Dahle |
| Weight | 68.5kg |
| Throat Width | 400mm |
| Throat Capacity | 18-20 Sheets (80gsm) |
| Warranty | 35 Year Cutter Guarantee |
| Security Level (All Media) | P-4, F-1, O-1, T-4, E-3 |
| Security Level | P-4 |
Product Information
| Brand | Dahle |
| Type | Shredder |
Description
The Dahle OFFICE Shredders are reliable, convenient and offer high performance with P-4 Security Levels.
The benefits of a Dahle shredder includes a comfortable, quiet working atmosphere by extremely quiet operation, precise shredding by high-quality cutting cylinders, Eco-friendly waste separation by separate waste containers for paper, CDs, DVDs and Cards, Easy operation by comfortable operating panel & Low maintenance by oil-free operation
Conforms to DIN level P-4/F-1/O-3/T-4/E-3
* Using 80gsm weight paper
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
