- Assorted colours: black, blue, red, yellow and green
- Pack of 10
- Spine label for quick identification
- Paper over durable board
- Capacity: 25mm (250 sheets)
- 2 O-ring mechanism
- A4 ring binder
<
>
Elba 25mm Ring Binder Paper Over Board A4 Astd (10 Pack) 400033510
8 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: TX892091057 Stock Available
-
Product Code: SB0160160 Stock Available
-
Product Code: FS296883307 Stock Available
-
Product Code: FS296875827 Stock Available
-
Product Code: SKU-108545Stock is Available
-
Product Code: KF0110834435 Stock Available
-
Product Code: JDL67000461 Stock Available
-
Product Code: FS297498178 Stock Available
-
Product Code: FS2962045001 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Assorted Colours |
| Ring Type | O-Ring |
| Size | A4 |
| Capacity | 200 Sheets |
| Dimensions | 230x315x40mm |
| Number Of Rings | 2 Ring |
| Material | Paper On Board |
| Orientation | Portrait |
| Manufacturer | Hamelin |
| Spine Width | 25mm Spine |
| Weight | 240g |
Product Information
| Brand | Elba |
| Type | Binder |
Description
Suitable for filing A4 documents in the office or at home, this Elba ring binder features a standard 2 O-ring mechanism with a 25mm (250 sheets) filing capacity. Ideal for colour coordinated filing, these paper over board binders also come with a spine label for quick identification of contents. This assorted pack of 10 contains black, blue, red, yellow and green.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
