- Pack of 25
- Colour: Yellow
- Transfer mechanism allows you to edit documents with removing them
- Can hold up to 150 A4 or foolscap sheets
- Premium quality 300 micron mottled pressboard
- Spiral file with transfer mechanism
<
>
Exacompta Europa Spiral Files Foolscap Yellow (Pack of 25) 3006
4 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: TX48004X819 Stock Available
-
Product Code: GH030035 Stock Available
-
Product Code: JT432146 Stock Available
-
Product Code: KF26081Q9 Stock Available
-
Product Code: KF041145999 Stock Available
-
Product Code: KF260812757 Stock Available
-
Product Code: KF0300076 Stock Available
-
Product Code: BC1000211956 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Size | A4 |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| File Colour | Yellow |
| Dimensions | 350x250mm |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | 67% Biodegradable |
| Capacity | 38mm |
| Recycled Product | Yes |
| Material | Pressboard |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage | 300 micron |
| Weight | 80g |
| With Pocket | No |
Product Information
| Brand | Europa |
| Type | Folder |
Description
This Exacompta Europa spiral file is made from premium quality, 300 micron mottled pressboard and can hold up to 150 sheets of A4 or foolscap paper. The transfer mechanism allows you to edit documents without removing them from the file. Ideal for colour coordinated filing, this pack contains 25 yellow files.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
