- Perfect for legal, professional and financial services users
- Made from heavyweight 420gsm manilla
- 35mm capacity holds up to 380 sheets of A4 or foolscap paper
- Secure spiral mechanism for punched papers
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Colour: Buff
- Pack of 25
<
>
Exacompta Guildhall Heavyweight Transfer Spiral File 420gsm Foolscap Buff (Pack of 25) 211/7001
3 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Buff |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| File Colour | Buff |
| Dimensions | 242x355mm |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | 73% Biodegradable |
| Capacity | 38mm 180 Sheets |
| Recycled Product | Minimum 60% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | ExaClair Limited |
| Grammage | 420gsm manilla |
| Weight | 130g |
| With Pocket | No |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Folder |
Description
This Exacompta Guildhall spiral pocket file is made from durable, heavyweight 420gsm manilla and can hold up to 380 sheets of 80gsm A4 or foolscap paper. The file features a secure spiral mechanism for punched papers. This pack contains 25 buff foolscap files, ideal for colour coordinated filing.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
