- Innovative rubber massaging textures
- scissor motion height adjustment
- no fixed angle
- platform design encourages correct positioning of feet
- improves posture
- circulation and comfort
<
>
Fellowes Energizer Foot Support
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Charcoal |
| Adjustable | Yes |
| Antibacterial Protection | Microban Antimicrobial Product Protection |
| Dimensions | 445x333mm |
| Manufacturer | Fellowes |
| Height Adjustable | Yes |
| Material | Plastic |
| Platform Material | Rubber |
| Platform Size | 455x331mm |
| Weight | 2440g |
| Tilt Adjustment | Yes |
| Warranty | 12 months |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Fingerprint Key |
Description
The Energizer foot support boasts an innovative rubber massaging texture to relieve and rejuvenate. With a scissor motion adjustment which provides three height settings and no fixed angle, allowing for a rocking motion to improve circulation, the Energizer improves both posture and comfort while working.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
