- Tough metal double wire construction to minimise flexing
- Suitable for GBC WireBind binding machines
- Pages will lie flat and rotate 360 degrees
- Capacity: 8mm
- Flexible: ideal for both square or round 3:1 pitch hole options
- Binds up to 70 A4 sheets
- Pages are permanently bound and tamper-proof
- Colour: White
- Pack of 100 binding wires
<
>
GBC WireBind 8mm A4 Binding Wires White (Pack of 100) RG810570
27 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: WX01111702 Stock Available
-
Product Code: GB220954 Stock Available
-
Product Code: SKU-107578Stock is Available
-
Product Code: SKU-412320Stock is Available
-
Product Code: FS128911911 Stock Available
-
Product Code: KF108499629 Stock Available
-
Product Code: DW06301111 Stock Available
-
Product Code: GB2172718 Stock Available
-
Product Code: AU994862247 Stock Available
-
Product Code: GB2186963 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | A4 |
| Document Size | A4 |
| Dimensions | 324x202x86mm |
| Diameter/Spine Width | 8mm |
| Country of Origin | Portugal |
| Material | Metal |
| Max Capacity | 70 Sheets |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Weight | 734g |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Binding Spines & Combs |
Description
Create stylish, bound documents and reports with this pack of flexible and robust 8mm GBC binding wires. Made from tough metal to create a double wire construction, these binding wires allow 360 degree rotation of pages and enable them to lie flat for photocopying and note taking. Compatible with GBC WireBind binding machines, these A4 combs are capable of binding up to 70 sheets. This pack contains 100 white binding wires.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
