- Original HP 303XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 303 ink cartridges work with: HP Envy 6200, 7134, 7220e, 7221e, 7224e, 7800, 7900e, HP Envy Photo 7230, HP Envy Photo 7231, HP Envy Photo 7234, HP Envy Photo 7930, HP Envy Photo 7931, HP Envy Photo 7934; HP Tango X
- 1 Black (~600 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Those who are looking for professional quality photos and documents from their in-home printer for immediate sharing.
- Depend on Original HP 303XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- Ink cartridge
<
>
HP 303XL Original Ink Cartridge High Yield Black T6N04AE
74 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: HTST1163272 Stock Available
-
Product Code: HPT6N03AE70 Stock Available
-
Product Code: FS423695254 Stock Available
-
Product Code: SE06370458 Stock Available
-
Product Code: KF0193755 Stock Available
-
Product Code: KF1050210231 Stock Available
-
Product Code: KF260823951 Stock Available
-
Product Code: KF260815409 Stock Available
-
Product Code: KF260112004 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 303 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 600 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 12 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | T6N04AE |
| Country of origin | China, Malaysia |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 40 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package type | Box |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 141 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.78 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 190780571095; (30A) 199764694669; (30B) 199764694676; (ABE) 190780571118; (LS1) 199764694683; (LS2) 199764694690; (LS3) 199764694706; (UUS) 190780571101 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 190780571095, 199764694669, 199764694676, 190780571118, 199764694683, 199764694690, 199764694706, 190780571101 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | Ink cartridge |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
