- Original HP 305 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 305 ink cartridges work with: HP DeskJet 2300, 2700, 2700e, 2730, 2810e, 2820e, 2821e, 2822e, 2823e, 2825e, 2827e, 2842e, 4100, 4100e, 4134, 4210e, 4220e, 4222e, 4227e, 4230e; HP Envy 6000e, 6010, 6020, 6022, 6030, 6032, 6400e, 6420, 6420e, 6422, 6430, 6432
- 1 Black (~120 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for households, micro-businesses, and small offices printing a variety of everyday colour documents and photos.
- Depend on Original HP 305 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- HP 305 Black Original Ink Cartridge
<
>
HP 305 Original Ink Cartridge 2-ml Black 3YM61AE
475 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: KF260512793 Stock Available
-
Product Code: KF3408331 Stock Available
-
Product Code: SE2456459 Stock Available
-
Product Code: GL522113963 Stock Available
-
Product Code: BC01131613 Stock Available
-
Product Code: BC1000212418 Stock Available
-
Product Code: BC100013944 Stock Available
-
Product Code: BC10111816 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 305 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 120 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 2 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China, United States, Malaysia |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 30 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 50 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 169.3 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.11 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 193905429233; (302) 194441597349; (30N) 199642337589; (ABE) 193905429240; (NE1) 199642337596; (UUQ) 194441597332; (UUS) 193905429257 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193905429233, 194441597349, 199642337589, 193905429240, 199642337596, 194441597332, 193905429257 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | HP 305 Black Original Ink Cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
