- Original HP 62 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 62 ink cartridges work with: HP Envy 5540, 5542, 5544, 5642, 5644; HP OfficeJet 200, 250, 5740, 5742, 5744
- 1 Cyan (~165 pages); 1 Magenta (~165 pages); 1 Yellow (~165 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Reliably print eye-catching long-lasting colour for virtually any need – documents, store-quality photos, and more.[1]
- Depend on Original HP 62 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
<
>
HP 62 Original Ink Cartridge 4.5-ml Tri-color C2P06AE
133 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: UP2190583 Stock Available
-
Product Code: FS940584Stock is Available
-
Product Code: ST32369111 Stock Available
-
Product Code: ST332471283 Stock Available
-
Product Code: SKU-2443645Stock is Available
-
Product Code: HPC2P04AE206 Stock Available
-
Product Code: KF01313Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Assorted |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 62 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 165 pages |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 4.5 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Dye-based ink |
| Country of origin | China, United States, Germany, Ireland, Singapore, Malaysia |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 40 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 60 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 193.8 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.62 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 888182461976; (30N) 199642337800; (ABE) 888793376799; (NE1) 199642337824; (UUQ) 888793376782; (UUS) 888793376775 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888182461976, 199642337800, 888793376799, 199642337824, 888793376782, 888793376775 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
