- Original HP 62XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 62 ink cartridges work with: HP Envy 5540, 5542, 5544, 5642, 5644; HP OfficeJet 200, 250, 5740, 5742, 5744
- 1 Black (~600 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Reliably produce high quality long-lasting documents with sharp graphics and crisp text for virtually any need.[1]
- Depend on Original HP 62XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- Ink cartridge
<
>
HP 62XL Original Ink Cartridge High Yield Black C2P05AE
292 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 62 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 600 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 12 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | 62XL |
| Country of origin | China, United States, Singapore, Malaysia |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 50 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 60 g |
| Products per pallet | 2160 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Pallet gross weight | 166.3 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.06 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 888182461952; (30N) 199642337763; (ABE) 888793376768; (NE1) 199642337770; (UUQ) 888793376751; (UUS) 888793376744 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888182461952, 199642337763, 888793376768, 199642337770, 888793376751, 888793376744 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1164 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1164.1 mm (47.2 x 31.5 x 45.8") |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
