- Original HP 963XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 963 ink cartridges work with: HP OfficeJet Pro 9010, 9012, 9014, 9015, 9015e, 9016, 9019, 9020, 9022, 9025, 9025e
- 1 Cyan (~1,600 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for workgroups who need dependable performance for professional-quality printing, page after page.
- Depend on Original HP 963XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- 1 Cartridge
<
>
HP 963XL Original Ink Cartridge High Yield Cyan 3JA27AE
278 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 963 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 1600 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 22.77 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | 3JA27AE |
| Country of origin | Singapore, Malaysia |
| Product colour | Black |
| HP segment | Business |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 114 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 126 mm |
| Weight | 50 g |
| Package width | 114 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 126 mm |
| Package weight | 70 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 170.2 cm |
| Products per pallet | 6000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 120 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet gross weight | 469.4 kg |
| Master (outer) case width | 303 mm |
| Master (outer) case length | 249 mm |
| Master (outer) case height | 156 mm |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.62 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
