- Helps to reduce pressure on the lower back
- Elevates legs to improve posture and circulation
- Platform size: 450 x 350mm
- Colour: Grey
- Angle incline up to 20 degrees
- Height adjustment from 105mm to 145mm
- Non-slip, massage surface
<
>
Kensington SoleRest Footrest Height and Angle Adjustable Grey 56148
110 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: KF0106110189 Stock Available
-
Product Code: HTST1162977 Stock Available
-
Product Code: TX801296357 Stock Available
-
Product Code: SKU-108682Stock is Available
-
Product Code: ST33149Stock is Available
-
Product Code: ST28941175 Stock Available
-
Product Code: PP000228003 Stock Available
-
Product Code: PP000206418 Stock Available
-
Product Code: KF01060Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Adjustable | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Dimensions (WxDxH) | 230x302x1mm |
| Dimensions | 450x350x120mm |
| Platform Material | Plastic |
| Platform Size | 450mm x 350mm |
| Material | Plastic |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Tilt Adjustment | Yes |
| Weight | 1.5kg |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Footrests |
Description
Helps reduce pressure on lower back and alleviate discomfort from sitting
* Minimum quantities may apply, please check before ordering.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
