- Premium quality lever arch files with a plastic covering for increased durability
- New finish on plastic covering
- Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability
- Slotted covers provide added file stability when in use
- Supplied complete with compressor bar
- 70mm spine width
- A4
- Black
<
>
5 Star Premium Lever Arch File A4 70mm Spine Polypropylene Black (Pack of 10) 340336
113 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: HTST1163211 Stock Available
-
Product Code: FS295829231 Stock Available
-
Product Code: FS3309251897 Stock Available
-
Product Code: 31095PTStock is Available
-
Product Code: FS340298Stock is Available
-
Product Code: FS2962044896 Stock Available
-
Product Code: GL522113963 Stock Available
-
Product Code: BC1000212418 Stock Available
-
Product Code: BC100013944 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% Biodegradable |
| File Colour | Black |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 70x318x290mm |
| Capacity | 560 Sheets |
| Manufacturer | Spicers |
| Laminated | No |
| Material | PP On Board |
| Mechanism Size | 70mm |
| Orientation | Portrait |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Recycled Percentage | Greater than 50% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Spine Width | 70mm Spine |
| Weight | 450g |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Premium quality lever arch files with a plastic covering for increased durability. New finish on plastic covering. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. 70mm spine width. A4. Black. Packed 10.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
