- Original HP 106A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 106 toner cartridges work with: HP Laser 107, 135, 137, 139
- 1 Black (~1,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for micro and small offices that would like to begin printing with laser technology from an industry leader – HP.
- Depend on Original HP 106A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 106A Original Laser Toner Cartridge Black W1106A
45 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 106 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | W1106A |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 277 mm |
| Depth | 104 mm |
| Height | 65 mm |
| Weight | 690 g |
| Package width | 363 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package height | 98 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2.7 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 19 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 25 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 525 pc(s) |
| Layers per pallet | 25 pc(s) |
| Products per pallet | 525 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 525 pc(s) |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross length | 100 cm |
| Pallet gross height | 2.45 m |
| Pallet gross weight | 683 kg |
| Pallet weight (EU) | 683 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193424172702 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
