- Strong steel construction
- Hard Wearing gloss paint finish
- A4 suspension file drawer holds up to 30 files under normal use
- Smooth action drawers run on roller bearing runners
- Drawers lock, 2 keys provided
- Contoured polypropylene drawer handles
- Comes fully assembled
- Drawer size H250 x W325 x D380mms
- Cabinet size H1250 x W400 x D400mms x W22.10 kgs
- StockCode: 433588
<
>
Pierre Henry Filing Cabinet Steel 4 Drawer A4 400x400x1250mm Silver Ref 595044
Stock is Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Material | Steel |
| Size | 4 Drawer |
| Anti-Tilt Mechanism | No |
| Form | 4 Drawer Upright |
| File Size | A4 |
| Depth | 400mm |
| Lockable | Yes |
| Height | 1250mm |
| Manufacturer | Pierre Henry |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Width | 400mm |
| Weight | 22.1Kg |
Product Information
| Brand | Pierre Henry |
| Type | Accessories |
Description
High quality steel A4 suspension file units. The ideal home office filing system. Units have smooth glide drawers and are lockable to provide basic security.
Consumer Delivery Expectation: Next working day
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
