- Electronic stapler
- Flat/saddle stitch stapling & loop stapling
- Staple up to 20 sheets (80gsm)
- 85mm stapling depth
- Uses 66/6-8+ staples
<
>
Rapid R106E Electronic Stapler
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | White/Black |
| Capacity | 50 Sheets |
| Country of Origin | Sweden |
| Dimensions | 130x300x490mm |
| Insertion Depth | 60mm |
| Mains / Battery | Mains |
| Loading Mechanism | Front Loading |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Weight | 5.8kg |
| Stapling | Stapling |
| Use Staples | 66/6-8+ |
Product Information
| Brand | Rapid |
| Type | Electric Staplers |
Description
3 staplers in 1, based on the 105E stapler. Equipped with interchangeable insert stapler, the Rapid 106E can handle both standard stapling and brochure (saddle) stapling (with standard or loop staples). Suitable for workplaces where both stacks and brochures are to be stapled.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
