- Power: 1600 W
- Temperature settings: 400-550 °C
- Airflow 300 l/min
- Overheating protection
- 2 year guarantee
<
>
Rapid R1600 Hot Air Gun
Stock is Available
Product Details
General Information
| Form | Corded Heat Gun |
| Air Flow | 300 L/minute |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Input Power | 1,600W |
| Temperature Range | 400-550°C |
| Voltage | 240V |
| Weight | 980g |
Product Information
| Brand | Rapid |
| Type | Heat Guns & Torches |
Description
The Rapid R1600 Hot Air Gun is suitable for all kinds of light DIY and home jobs such as defrosting freezers, waxing skis, removing stickers and much more. It features two airflow levels with a temperature range of 400-550°C, overheating protection and a stable workbench position for hands-free work.
Specifications:
Input Power: 1,600W.
Temperature Range: 400-550°C.
Airflow: 300 L/min.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
