- Power: 1800 W
- Temperature settings: 300-550 °C
- Airflow: 250-450 l/min
- 2 airflow settings
- Handle protection
- Stable desk bench position rubber based
- Case including 2 paint scrapers and 4 nozzles
<
>
Rapid R1800 Hot Air Gun with Case & Nozzles
Stock is Available
Product Details
General Information
| Form | Corded Heat Gun |
| Air Flow | 250-450 L/minute |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Input Power | 1,800W |
| Weight | 2.18kg |
| Voltage | 240V |
| Temperature Range | 300-550°C |
Product Information
| Brand | Rapid |
| Type | Heat Guns & Torches |
Description
The Rapid R1800 Hot Air Gun can handle jobs such as defrosting, waxing skis and snowboards, weeding a paved driveway and countless other everyday tasks at home, in the yard or garage. With a two-stage temperature regulation (300°C and 550°C) and adjustable airflow, the R1800 gets the job done quickly and with precision. It also features handle protection, increasing user safety and peace of mind.
Supplied with: 2 x Paint Scrapers, 4 x Nozzles and 1 x Carry Case.
Specifications:
Input Power: 1,800W.
Temperature Settings: 300-550°C.
Airflow: 250-450 L/min.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
