- Colour: Green
- Size: Foolscap (216x343mm)
- Printable tabs make labelling easy
- 30mm capacity holds up to 300 sheets
- Extra strong colour coded steel runners allow heavy loads
- Extra strong suspension files for durable filing
- Supplied in a pack of 25
<
>
Rexel Crystalfile Extra 30mm Suspension File Green (Pack of 25) 70631
10 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: KF010573554 Stock Available
-
Product Code: XKF71447132 Stock Available
-
Product Code: PHT00110285 Stock Available
-
Product Code: FS9303882908 Stock Available
-
Product Code: KF01627120 Stock Available
-
Product Code: CN060961124 Stock Available
-
Product Code: KF260424281 Stock Available
-
Product Code: ES40918145 Stock Available
-
Product Code: FS5009254096 Stock Available
-
Product Code: FS2962044896 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | Foolscap |
| Capacity | 30mm |
| Form | Extra Capacity Files |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 240x387mm |
| Grammage | 300 Micron |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Material | Polypropylene |
| Runner Width | 387mm |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Suspension File & Accessories |
Description
The Crystalfile Extra File has a tough polypropylene construction, which is designed to last up to 5 times longer than a standard manilla file. The extra wide 30mm capacity means that the folder can take up to 300 sheets of 80gsm paper. This pack contains 25 green foolscap files.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
