- All-in-one webcam with premium audio and video quality
- Upgrade your webcam experience: wide angle, high resolution and versatile placement
- Sharp video: full HD 1080p resolution and auto-focus
- Automatic white balance for clear video in any light condition
- Works with Skype and other video calling software
- Use with any PC or laptop
- Universal placement: clip onto monitor, place on desk or attach to the included tripod stand
- Easy setup and use: just plug in USB and start
<
>
Trust Tyro 1920 x 1080 FHD 30fps USB Webcam
Stock is Available
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Camera HD type | Full HD |
| Face tracking | No |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Auto focus | Yes |
| White balance | Auto |
| Noise reduction | No |
| Normal focusing range | 0.045 - 10 m |
| Diagonal field of view | 64° |
| Plug and Play | Yes |
| Interface | USB |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Built-in flash | No |
| Cable length | 1.5 m |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina |
| Width | 115 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 35 mm |
| Weight | 153 g |
| Tripod included | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
Product Information
| Brand | Trust |
| Type | Webcam |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
