- Prints 6,000 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- The perfect fit for your Brother printer
- Smart cartridge design for full visibility on remaining ink
<
>
Brother LC3239XLBK Inkjet Cartridge High Yield Black LC3239XLBK
8 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-J6000DW\nHL-J6100DW\nMFC-J6947DW\nMFC-J5945DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 6000 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | LC-3239XLBK |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 33 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 160 mm |
| Weight | 210 g |
| Package weight | 245 g |
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Products per pallet | 1760 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 88 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 11 pc(s) |
| Pallet gross weight | 421 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
